Kyle Craig to Play in the Indiana Class Basketball All-Star Classic

Charlestown Pirate Kyle Craig has been named to the Indiana Class Basketball All-Star Classic. The Midway University commit averaged 14 points, 7 rebounds, and 2 assists per game for the Pirates during the 2020-21 season.
 
The Indiana Class Basketball All-Star Classic game that Craig will participate in will be held on Friday, June 18th at Anderson University in the O.C. Lewis Gymnasium in the Kardatzke Wellness Center. The game can be seen at: www.broadcastsport.net on Friday, June 18th, at 10:00 a.m. ET .
 
Craig’s Team White will be coached by Kevin Cherry of Madison-Grant High School. His teammates will include:
 
Andrew Bennett from Shenandoah
Lane Lauderbaugh from South Decatur
Kaden Howell from Madison-Grant
Ayden Brobston from Frankton
Eddie Jones from Pike
Mason Brooks from North Putnam
Damon Shaw from Rossville
Drew Valentine from Speedway
Sawyer Yoder from Central Noble
Good luck, Kyle!
Story contributed by WPMQ staff.
 
 

Crace Signs with Alice Lloyd to Play College Hoops

 

Front (L to R): Kali Crace (sister), Angela Crace (mother), Ty Crace, Trey Crace (brother)
Back: Ryne Loggins (ALC Assistant Coach) and Sean Smith (Charlestown Basketball Coach)

Recently, Charlestown senior Ty Crace was joined by teammates, family, and friends as he signed his celebratory letter of intent to attend school and play basketball at Alice Lloyd  College next year.

Alice Lloyd College is a private work college in Pippa Passes, Kentucky. From the early Native Americans to the brave settlers to the small family farms to the proud coal miners there is no doubt that the Appalachian Mountains are rich with history. Alice Lloyd College resides in the heart of Appalachia and has over one hundred years of history. ALC offers eighteen majors under a Bachelor of Arts or a Bachelor of Science.

Alice Lloyd College teams are nicknamed the Eagles. The college is a dual member of the National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA), and the NCCAA primarily competing in the River States Conference (RSC). They compete in the Mid East Region of NCCAA Division 1.

When asked about his choice to play for the Eagles at Alice Lloyd, Crace said, “Alice Lloyd is a good fit me because they’ve allowed me to follow my dream of playing college basketball as well as my college being paid for towards a great education that will prepare me for my future endeavors. Charlestown High School is for sure my home and I’m thankful for everyone that’s been there for me throughout my journey.”

Charlestown basketball coach Sean Smith has coached Crace for 2 years now. He has guided and allowed Crace to be a key player on the team for these last couple years. This is what he had to say about his former player: “We would like to congratulate Ty on the next chapter of his basketball career at Alice Lloyd. Ty has a great deal of passion for the game of basketball and has worked hard to earn this opportunity. He is a skilled player who can score in a variety of ways and who can also create scoring opportunities for others. We are happy for Ty and wish him and the Eagles the best of luck!”

Article contributed by WPMQ, The Pirate Network staff member Matthew McCoy and Kyle Craig.

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 26-May 1

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 26-May 1

BASEBALL (7-3

Tuesday, April 27th vs Madison 

LP: Eric Wigginton 3IP, 4Ks, 1BB, 7H, 4 ER

Relief: Brandon Broady 4IP, 6Ks, 0H, 0ER

HR: Brandon Broady

3B: William Casey

2B: Dawson Boyd

William Casey was 2-4, Deke Brown was 1-2, Brandon Broady, Jack Fifer, and Dawson Boyd were 1-3 (Brandon Broady had 2 RBIs)

CHS- 10 Total Hits

 

Thursday, April 29th vs Clarksville Cancelled; Make up date is May 20th. 

 

Friday, April 30th @ Providence 

LP: Jacob Glover 4IP, 6Ks, 2BB, 6H, 3ER

Relief: Brandon Broady 2IP, 2Ks, 5BB, 2H, 0ER

3B: William Casey

2B: Dawson Boyd

Brandon Broady  2-2, Jacob Glover  2-3

 

JV Baseball

Wednesday, April 28th @ Floyd Central canceled 

Saturday, May 1st DH @ Brownstown Game 1: Won 13-5;  Game 2: Lost 10-6

 

GOLF

Tuesday, April 27th at Hidden Creek vs Lanesville and New Washington W CHS 183, Lanesville 208, New Washington–no team

Medalist: Michael Gillooly 41

Other scoring for the Pirates:

Alex Wright 45

Connor Aaron 48

Trey Brison 49

Andrew Martens 51

Zander Morris 54

Connor Roberts 66

 

SOFTBALL

Monday, April 26 @ Seymour L  10-0

LP: Savannah Gaither 2.2 IP, 5H, 4ER, 1K, 0BB

Relief: Kyley Fetz: 2IP,7H,2ER, 1K, 1BB

Thursday, April 29 @ Austin Cancelled; Make up date is May 4th. 

Friday, April 30 vs. West Washington Cancelled

 

Saturday, May 1 vs. Mitchell DH L 3-2; W 9-6

Game 1:

LP: Savannah Gaither 7IP, 6H, 3ER, 5K, 1BB

2B: Karly Byrnes

Byrnes 2-4, Fetz 2-2

 

Game 2:

WP: Savannah Gaither 2IP, 2H, 2ER, 0K, 1BB

Relief: Kyley Fetz 5IP, 5H, 1ER, 5K, 1BB

2B: Fetz, Chester, Gaither

Addie Smith 2-2, 3 runs

Gaither 3-4, 3RBIs

Crowe 2 RBIs

Fetz 2-3, 2 RBIs

 

JV Softball

Monday, April 26 @ Seymour L  

 

TENNIS

Tuesday, April 27 vs Christan Academy 

1S: Skylar Cochran def Elana Hamby 6-2, 6-1

2S:  Maci Vaughn def Anna Neil 6-1, 6-0

3S:  Amanda Upton def Grace Kreutner 6-0, 6-0

1D: Alyssa Moore and Emma McCutcheon def Adeline Baldwin and Maddie Paul 6-4,6-4

2D: Anna Almaciga and Ashlyn Moore def Emily Lang and Rebekah Wright 6-0,6-0

 

TRACK & FIELD

Tuesday, April 27 w/ Austin and Scottsburg  (No results shared)

 

Track and Field at North Harrison Invite

Girls Results: Charlestown 151, Silver Creek 118, Corydon 115, Borden 68, Providence 63, Tell City 52, North Harrison 17, Lanesville 12, Crawford County 6, South Central 6, Clarksville 6, Austin 6

Discus: 1st–Lanae Crowe 125’4”

Shot Put: 1st–Demaria King-39’5”; 3rd-Lexi Deaton-35’8.5”

High Jump: 1st–Sadee Goedecker-4’10”

Long Jump: 2nd–Sadee Goedecker-14’3”

3200 M Relay: 2nd– CHS (Jesse McCoy, Jackie McCoy, Laney Hawkins, Kaylee Kinser) 10:46.00

100 M Dash: 1st–lyric Steele-12.82

400 M Relay: 1st–CHS (Jayda Holbrook, Anneiah King, Sadee Goedecker, Lyric Steele) 51.57

400 M Dash: 1st–Jayda Holbrook-1:01.2

200 M Dash: 1st–Lyric Steele-26.00; 2nd–Jayda Holbrook-27.37

1600 M Relay: 1st–CHS (Sadee Goedecker, Laney Hawkins, Anneiah King, Jayda Holbrook) 4:25.96

 

Boys Results: Corydon 133, Tell City 127.5, Charlestown  93, Austin 83, Borden 56.5, North Harrison 55, Providence 36, Silver Creek 16, Clarksville 10, South Central 10, Crawford County 3, Lanesville 1

Discus: 3rd-Colin Davenport-122’10”

High Jump: 1st-Jake ottersbach-6’4”

Long Jump: 1st–Steven Cruz-20’8”

110m Hurdles: 2nd-Jake Otterbach-15.49; 3rd-Steven Cruz-16.51

400m Relay: 1st–CHS (Steven Cruz, Dylan kinser, Andrew Cruz, Jake Ottersbach) 45.08

300m Hurdles: 1st–Jake Ottersbach 41.95

200m Dash: 1st–Steven Cruz 23.48

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 19-24

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 19-24

BASEBALL (7-3)

Monday, April 19 at North Harrison W 12-0
WP: Eric Wigginton 7 IP, 10Ks, 5BBs, 2H, 0ER
3B: Jacob Glover
2B: Nolan Siler, Eric Wigginton
Nolan Siler was 4-5, Jacob Glover and Jack Fifer were 3-4 ( Fifer had 2 RBIs);  Eric Wigginton was 3-5 with 2 RBIs; and Michael Casey was 2-4 with 2 RBIs
CHS–16 hits on the night

Tuesday, April 20 at Trinity Lutheran W 11-4
WP: Brandon Broady 2 IP, 3Ks, 3BB, OH, O ER
Relief: Jeremiah Hasler 3 IP, 1K, 1BB, 6H, 4R; Nick Broady 2 IP, 2Ks, 0BB, 2H, OR
2B: Deke Brown (2), Jack Fifer, Jacob Glover
Brown 3-5 with 2 RBIs; Fifer 3-4 2 RBIs

Thursday, April 22 vs Scottsburg L 11-1
LP: Jacob Glover 3.2IP, 5Ks, 6BB, 5H, 1ER
Glover 1-2 1 RBI

Friday, April 23 vs CAI Cancelled

JV Baseball
Wednesday, April 21 at New Albany L 7-4
Thursday, April 22 vs Scottsburg W 6-3

GOLF
Tuesday, April 20 at Jeff Elks vs Silver Creek and New Washington–Cancelled

Wednesday, April 21 at Wooded View vs Clarksville 
Medalist: CHS’s Alex Wright–43
Also for CHS: Connor Aaron–49, Zander Morris–50, Michael Gillooly 57, Andrew Martens–58,  Conor Roberts–68

SOFTBALL
Monday, April 19 at New Albany L 11-1 
LP: Macy Layton 1IP 1K 1R 2H; Kylie fetz 3IP 0K 10H 10R
2B: Addie Smith  

Tuesday, April 20 vs Silver Creek  L 13-2 
LP: Savannah Gaither 5IP 5K 3BB 13H 10ER
Addie Smith 2-3, Karly Burns 2-2 1RBI 

Thursday, April 22 at Clarksville W 18-1
WP: Savannah Gaither 5IP 2H 0R, 7 Ks, 0BB
2B: Addie Smith, Karly Byrnes, Heidi Chester, Mattie May, and Savannah Gaither (20
Gaither 3-4 5 RBIs; Addie Smith 3-3  1 RBI; Heidi Chester 2-3 2 RBIs; Macy Eldridge 1-3 2 RBIs

Friday, April 23 at Borden W 8-1
WP: Savannah Gaither 7IP, 9Ks, 7H, 0ER
2B: Julia Crace
Lanae Crowe 3-4 2 RBIs; Addison Smith 2-3, Juliana Roberts 2-3

TENNIS

Monday, April 19 vs Salem L 1-4 
1S: Skyler Cochran def Kennedy Abner 7-6, 6-3,
2S: Maci Vaughn lost to Samantha Calhoun 6-2, 4-6, 4-6
3S: Amanda upton lost to Natalie Baker 5-7, 4-6. 
1D: Alyssa More and Anna Almaciga lost to Cecile Tate and Lydia Menton 1-6, 4-6
2D: Emma McCutcheon and Ashlyn More lost to Hannah Fleenor and Allison Cauble 3-6,6-7

Thursday, April 22 at Eastern L 2-3
1S: Skylar Cochran lost to Kayleigh Earhart 6-2, 3-6, 4-6
2S: Maci Vaughn lost to Madeline Lewellen 0-6, 1-6
3S: Amanda Upton def Dylan Whitfield 6-2, 6-1
1D:  Emma McCutcheon and Alyssa Moore lost to MyKenzee Graham and Emily Smith 0-6, 0-6
2D: Anna Almeciga and Ashlyn Moore def Brooke Sease and Braylie Green 6-3, 7-6

TRACK AND FIELD
Wednesday, April 21 Pirate Relays–CANCELLED 

Thursday, April 22–Girls Only New Albany Relays 
Team Results: New Albany 94, Charlestown 79, Seymour 44, Jeffersonville 31, North Harrison 16, Providence 8, Christian Academy 4
Discus: 1st–Lanae Crowe 133’ *SCHOOL RECORD: Record previously held by Megan Brooks (2014) at 128’11”, is now 133’
High Jump: 1st–Sadee Goedeker 5’0
Shot Put: 1st–Demaria King 38’7.5”
800 M Sprint Medley: 2nd–CHS 1:55.76
4×100 M Relay: 1st–CHS 47.35
4×200 M Relay: 2nd–CHS 1:57.42
4×400 M Relay: 1st–CHS 4:15.60 *SCHOOL RECORD: The record previously held by Graves, Mansdorfer, Smith and Smallwod from 1993 with a time of 4:27.2; is now held by the team of Lyric Steele, Laney Hawkins, Sadee Goedeker and Jayda Holbrook.
4×800 M Relay: 3rd–CHS 11:13.12
Distance Medley: 2nd–CHS 14:44.13

This week in sports:

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 12-17

BASEBALL (5-2)

Monday, April 12 at Eastern–Postponed due to poor field conditions; Make up date–May 10th

Thursday, April 15 vs Corydon W 2-1
WP: Jacob Glover 7IP, 3H, 0ER, 8Ks, 4BB
2B: Eric Wigginton 
Wigginton 3-3, 

Friday, April 16 at New Washington W 22-4
WP: Ethan French 3.1 IP, 3H, 0ER, 5Ks, 1 BB
2B: Jack Fifer, Eric Wigginton, Jeremiah Hasler, Dawson Boyd, Hayden Combs
Hasler 3-3, Casey 2-2, Brown 2-4, 

Saturday, April 17 at Jeffersonville L 7-2
LP Brandon Broady 6 IP, 6H, 4ER, 4Ks, 0BB
JV Baseball

Monday, April 12 at Eastern–Postponed due to poor field conditions; Make up date–May 10th

Wednesday vs Clarksville W 12-2
WP–Nick Broady
3B/3 RBIs–Jeremiah Hasler

BOYS GOLF

Wednesday, April 14 at Henryville (Champions Point) with South Central–2nd Place

Henryville–192, Charlestown–211, South Central (incomplete team)
Trey Brison 52
Michael Gillooly 52
Alex Wright 53
Zander Morris 54
Andrew Martens 62
Connor Aaron 66
Connor Roberts 72

SOFTBALL  (3-3)

Monday, April 12 vs. Silver Creek–Postponed due to poor field conditions; Make up date–April 20th

Tuesday, April 13 vs. North Harrison L 4-2 (In 9 innings)
LP Savannah Gaither 9 IP, 8H, 4ER, 4 Ks
2B: Macy Eldridge, Savannah Gaither
Gaither 3-4, Eldridge 3-4

Thursday, April 15 at Scottsburg
LP Savannah Gaither 6 IP, 13H ,  7 ER, 4 Ks
2B: Gaither (2-4)

JV Softball

Saturday, April 17 at Corydon Round Robin
Vs Salem L
Vs. Corydon W

GIRLS TENNIS (3-2)

Monday, April 12 at Scottsburg L 1-4
1S–Skylar Cochran def Lyla Waskom 6-2, 6-4
2S–Maci Vaughn lost to Grace Routt 2-6, 1-6
3S–Amanda Upton lost to Olivia Fugate 3-6, 4-6
1D–Anna Almeciga and Alyssa Moore lost to Brinley Soloe and Claire Routt 3-6, 0-6
2D–Kassi Propes and Leah Walden lost to Mia Collins and Melea Luttrell 1-6, 0-6

Tuesday, April 13 vs Silver Creek
1S–Skylar Cochran def Katie Bishop 6-1, 6-0
2S–Maci Vaughn def Ava Rippel 6-4, 6-3
3S–Amanda Upton def Lilly Giefer 6-3, 6-1
1D Anna Almeciga and Alyssa Moore lost to Maddie Oltman and Mari Howard 0-6, 3-6
2D–Kassi Propes and Leah Walden lost to Harper Ramsey and Meredith Voigt 0-6, 0-6

Wednesday, April 14 vs Clarksville W 3-2
1S–Skylar Cochran def Shilee Watts 6-1, 6-1
2S–Maci Vaughn def Savannah Appell 6-0, 6-4
3S–Amanda Upton def Jessie Sloan 6-1, 6-0
1D–Anna Almeciga and Alyssa Moore lost to Skylar King and Aalyah Taylor 4-6, 2-6
2D–Kassi Propes and Leah Walden lost to Summer Neal and Emily Kaiser 6-2, 3-6, 4-6

Thursday, April 15 at South Central
1S–Skylar Cochran def Georgia Faith 6-1, 6-1
2S–Maci Vaughn def Kendall Piper 6-0, 6-1
3S–Amanda Upton def Alexis Martin 6-0, 6-0
1D–Emma McCutcheon and Alyssa Moore lost to Parker Thomasson and Brooklyn Robinson 6-2,   6-7, 1-6
2D–Anna Almeciga and Kassi Propes def Amber Watson and Libbie Campbell 6-4, 6-3

TRACK & FIELD

Tuesday, April 13 at Providence
Girls Results: Charlestown 122, Providence 47, Rock Creek 27, Henryville 13
               Discus: 1st–Crowe 124’5.5”; 3rd–Deaton 82’3.5”
Shot Put: 1st–D. King 37’5”; 2nd–Deaton 35’4”; 3rd–Crowe 23’1”
High Jump: 1st–Goedeker 5’; 2nd–A. King 4’8”
Long Jump: 3rd–Goedeker 12’8.5”
3200 Relay: 1st–CHS 10:38.0
* Jessie McCoy, Laney Hawkins, Jackie McCoy and Kaylee Kinser set a new school record by running 10:38! The previous record was 10:51 set in 2015 by Whitney Andrew’s, Kelsey Lakes, Gabi Gagnon and Alysha Flaget.
100 M Hurdles: 3rd–A. King 19.74
100 M Dash: 1st–Steele 12.68; 2nd–Holbrook 12.84; 3rd–Bakai 13.68
1600M Run: 2nd–Jessie McCoy; 3rd–Roberts
400 M Relay: 1st–CHS 51.81*
* Demaria King, Anniah King, Jada Holbrook and Lyric Steele set a new school record by running 51.81, beating the old record of 53.2 set in 2017 by Ilayah Keltner, Jenna Daniel, Makenzie Byrnes and Carley Conway! 
400 M Dash: 1st–Beckort 1:09.11
300 M Hurdles: 3rd–Ruefer 58.02
800 M Run: 3rd–Hawkins 2:35.65
200 M Dash: 1st–Steele 26.21; 2nd–Holbrook 26.93; 3rd–Bakai–28.65
3200 M Run: 1st–Jackie McCoy 13:28.0; 2nd–Rhoten 14:51.0
1600 M Relay: 2nd–CHS 4:35.0

Boys Results: Charlestown 85, Providence 68, Henryville 54, Rock Creek 11
Discus: 1st–Cook 114’5”
Shot Put: 1st–Davenport 37’5.5”; 2nd–Kolb 35’8”
High Jump: 1st–Ottersbach 5’10’
Long Jump: 1st–S Cruz 19’10 ¾” 
3200 M Relay: 3rd–CHS 9:53.24
110 M H: 1st–Cruz 15.58; 2nd–Ottersbach 15.76
100 M Dash: 2nd–Vaughn 11.83
400 M Relay: 1st–CHS 45.77
400 M Dash: 1st–A Cruz 54.14
300 M Hurdles: 1st–Vaughn 49.21; 3rd–Andrews 52.08
800 M Run: 2nd–Kinser 2:11.65
200 M Dash: 1st–S Cruz 24.4
3200 M Run: 3rd–Oakley 12:21.0
1600 M Relay: 2nd–CHS 4:01.0

Thursday, April 15 Boys Only at New Albany Relays

400 M Dash: 2nd–Jeb Parker 59.79
4×110 Shuttle Hurdles: 3rd–CHS (Steven Cruz, Josh Andrews, Jake Ottersbach, Dylan Kinser)  1:18.64
Long Jump: 2nd–Jake Ottersbach 19’4.5”

Coming up this week:

WPMQ’s Weekly Wrap-Up for April 5-10, 2021

WPMQ’s Spring Sports Athletic Weekly Wrap-Up for April 5-10

BASEBALL

Monday April 5 @ South Central W 15-2 (3-0)

Winning Pitcher: Brandon Broady 4 IP, 8 Ks,2 BB, 2H, 0 ER

Tuesday April 6 vs Perry Central L 12-3 (3-1)

Losing Pitcher: Eric Wigginton 4.1 IP, 6 Ks, 0 BB, 6,H, 2 ER

2B–Jack Fifer and Eric Wigginton

Wednesday April 6 vs Jennings County (Cancelled due to rain)

Record 3-1

 

GOLF

Tuesday April 6 vs North Harrison L 149-180

Michael Gillooly 48

Zander Morris 45

Connor Aaron 49

Trey Brison 39

*Team score improved 60 strokes from first match in 2019.

*First time a Pirate has shot in the 30s under the direction of Adam Tolliver

 

SOFTBALL

Tuesday April 6 vs South Central W 11-1 

WP: Savannah Gaither 3 IP, 1 H, 0 ER, 8 Ks

2B: Addison Smith

Thursday April 8 @ Corydon L 8-3

LP: Savannah Gaither 6 IP, 7H, 4ER, 3Ks

2B: Gaither

Record: 3-1

 

 

TRACK

Tuesday April 6 vs. New Washington, and Rock Creek 

Girls Results: (Charlestown 118, Rock Creek 11, New Washington 8)

Discus: 1st Place–Lanae Crowe- 120’7″; 3rd Place–Alexis Deaton-83’4″

Shot Put: 1st Place–Demaria King-38’0″; 2nd Place–Lanae Crowe-32’4″; 3rd Place–Leslie Moon 29’11”

High Jump: 1st Place–Sadee Goedeker-4’10”; 2nd Place–Anneiah King-4’6″

Long Jump: 1st Place–Demaria King-13’11”; 2nd Place–Sadee Goedeker-13′

3200m Relay: 1st Place– CHS “A”-10:58; 2nd Place–CHS “B”-13:23

100m Hurdles: 1st Place– Anneiah King-19.1

100m Dash: 1st Place–Lyric Steele-12.5; 2nd Place–Anneiah.King-13.78

 

1600m Run: 1st Place-Jessie McCoy-5:56; 2nd Place–Emma Faulkner-6:33

400m Relay: 1st Place–CHS-53.75

400m Dash: 1st Place–Jada Holbrook-1:03.4; 2nds Place–Laney Hawkins-1:05; 3rd Place–Danielle Roberts-1:28

300m Hurdles: 1st Place–Raelynn Rufer-58.56

800m Dash: 1st Place–Kaylee Kinser-2:50; 2nd Place–Grace Adams-3:03.3; 3rd Place–Tara Chisman-3:05

200m Dash: 1st Place Lyric Steele-26.0 (School Record); 2nd Place–Talia Bakai-30.0

3200m Run:  1st Place–Jackie McCoy-13:54; 2nd Place–Macie Rohten-16:20; 3rd Place–Danielle Roberts-19:20

1600m Relay: 1st Place–CHS “A”-4:50.83; 2nd Place–CHS “B”-5:41

 

Boys Results (Charlestown 108, Rock Creek 17, New Washington 4)

Discus: 1st Place-Brock Cook-108’1”; 2nd Place-Colin Davenport-104’6”; 3rd Place-Matthew Kolb-88’5”

Shot Put: 1st Place- Colin Davenport- 35’11.5”; 2nd Place- Matthew Kolb-34’1”

High Jump: 1st Place-Steven Cruz- 6’; 2nd Place-Jake Ottersbach- 5’10”

Long Jump: 1st Place- Steven Cruz- 20’5”; 2nd Place-Deven Lukes- 18’4”; 3rd Place- Ethan Vaughn-17’9.5”

3200 M Relay: 1st Place- CHS-10:24.0

110 M Hurdles: 1st Place- Jake Ottersback- 16.1; 2nd place- Steven Cruz-16.28

100 M Dash: 1st Place–Deven Lukes 11.9; 3nd Place– Logan Harvey12.1

1600m Run: 1st Place–Simeon Porcius – 5:48

400m Relay: 1st Place–CHS48.0

400m Dash: 1st Place–Andrew Cruz 55.35; 2nd Place– Tate Adams 1:01.0 (2nd Place)

300m Hurdles: 1st Place–Jake Ottersbach – 43.65; 2nd Place–Josh Andrews – 48.14; 3nd Place–Ethan Vaughn 48.14 

800m Dash: 1st Place–Dylan Kinser 2:09

200m Dash: 1st Place–Andrew Cruz 24.14; 3rd Place–Ethan Vaughn 25.44

3200 M Run: 1st Place–Mason Oakley 13:12.0

1600m relay: 1st Place–CHS  4:49.0 

 

Thursday April 8 vs. Clarksville, and Salem

Girls Results: (CHS 98; Salem 41; Clarksville 16)

Discus : 1st–Crowe 127’2”; 2nd–Deaton 89’10” ; 3rd–Moon 84’3” 

Shot Put: 1st– D. King-38’4”; 2nd–Crowe-32’9”; 3rd–Deaton-30’

High Jump: 1st– Goedeker-4’8”; 3rd– A.King-4’6”

Long Jump: 1st–D. King-13’7.5”; 3rd–Goedeker-13’4” 

3200m Relay: 1st–CHS 11:30 (1st place)

100m Hurdles: 1st– A. King 18.87 

100m Dash: 3rd–D. King-14.20

1600m Run: 1st– Jessie McCoy-5:45.9

400m Relay: 1st CHS 1:15

400m Dash: 1st–Jada Holbrook-1:02; 2rd–Laney Hawkins 1:04.95

300m Hurdles: 1st–Raelynn Rufer 57.12

800m Run: 1st–Kinser 2:47; 2nd–Faulkner 2:49.4

200m Dash: 2nd Bakai 28.3; 3rd–A. King 28.87

3200m Run: 1st–Jackie McCoy-13:51; 2nd–Rhoten 15:50; 3rd–Roberts 17:48

1600m Relay: 1st–CHS A-4:44

 

Boys Results: (Charlestown 69, Salem 66, Clarksville 14)

Discus: 1st– B. Cook 107’1.5” ; 3rd– C. Davenport 102’3”

Shot put: 1st– C. Davenport 39’10” ; 3rd– M. Kolb 37’3”

Long jump: 1st– S. Cruz 20’2”

3200m relay: 1st– Charlestown 10:07

110m hurdles: 1st– S. Cruz 15.80 ; 2nd– J. Ottersbach 15.91

100m dash: 1st– L. Harvey 11.40

1600m dash: 2nd– Oakley 5:45

400m relay: 2nd– “B” – 51.69 ; “A” – (DQ)

400m dash: 1st– S. Cruz 54.68 ; 3rd– Vaughn 59.47

300m hurdles: 1st– J. Ottersbach 42.65 ; 3rd – Andrews 48.24

800m dash: 1st– D. Kinser 2:10

200m dash: 4th– Adams 27.03

1600m relay: 1st– Charlestown 3:57.8 

 

TENNIS

Tuesday, April 6 vs. Brownstown W 5-0

1S–Skylar Cochran def Hannah Hackman 6-0, 6-2

2S–Maci Vaughn def Ava McKinney 6-2, 6-0

3S–Amanda Upton def Leah Pottschmidt 6-4, 7-5

1D–Emma McCutcheon and Alyssa Moore def Chelsea Luedeman and Emily Mann 6-2, 4-6, 6-3

2D–Ashlyn Moore and Anna Almeciga def Carla Fuentes and Lydia Luedeman 6-1, 6-1

 

Thursday, April 8 at North Harrison: Loss – 3-2

1S – Skylar Cochran def. Isabella Nordoff 6-3, 6-2

2S – Maci Vaughn def. McKenna Pearson 4-6, 6-2, 7-6

3S- Amanda Upton loss to Kelsey Delaney 3-6, 3-6

1D – Emma McCutcheon and Alyssa Moore loss to Olivia Wise and Emily Bowen 1-6, 0-6

2D – Ashlyn Moore and Anna Almeciga loss to Kendyl Lasley and Hope Whittaker 1-6, 5-7

This week in sports:

1 2 3 116